neuróza

3. apríla 2016, kristchortura, dialóg filozofia globálny problém spoločnosť zlo
“My wound existed before; I was born to embody it.”

Joë Bousquet

LU

okej-povedzme, že súhlasím s tým ináčom to od teba nepočujem poprvé-

neuróza je zůstatková tenze způsobená sociálním traumatem, neodůvodněná obava, nervozita, spěch;

jedním slovem „pře/citlivělost“;
ale neuróza je zároveň předstupněm či prvopočátkem  uvědomění
-z hľadiska psychológie? tj psychoanalýzy?
 pre mňa osobne neuróza predstavuje celok človeka-

považujem humanitu za zlomkovitú a neuróza je ten pohyb ticha cez nekonečné prázdno-, že čl. je prvně nevinný, pak vinen, prvně zlý, pak hodný (nebo naopak);ve „skutečnosti“ (od slova skutek) je však vždy už ambivalentní,-ticho, ktoré sa  nad každým slovom rozlieha-pořád jiný,lebo nie je indiferentný? ale neznamená byť ´furt iný´ vlastne indiferetný-? večná zmena pokiaľ ide o FN sa stotožňuje s chaosom-svet ako večný chaos sa mení furt-tento večný chaos by mal byť ešte k tomu indiferetný?Indiferentný chaos? Indiferetná agónia?

ve „skutečnosti“ (od slova skutek)

neverím v skutočnosť-skutočnosť je predmet ako vec o sebe-co je však pro mne pozoruhodné, že mám empirie,-?že tomu tak skutečně je, člověk se zkrátka obkrouží až do protisměru,
ako vír-?neviem celkom ako to myslíš, že sa stretne v kruhu, že sa dobehne v protismere?

ty predsa neveríš v subjekt, alebo áno? v mysliaci subjekt , ktorý by sa obkrúžil?Alebo indiferetný proti mysleniu?žeby domienka, že som indiferentný k mysleniu mala byť pravdivá?
čl. je prvně nevinný, pak vinen, prvně zlý, pak hodný (nebo naopak);človek je nie zo seba si myslím-z akého bodu sa dobieham?

Enantiodromie (starořecky ἐναντιοδρομία „souběh protikladů“) je teze Hérakleita z Efesu (asi 535–475 př. n. l.), která říká, že věci se vzájemným působením neustále mění, a to ve svůj protiklad (princip panta rhei, „vše plyne“). Tento stav je obdobou snahy po rovnováze (ekvilibriu) v přírodě.

-stav= systém=
systémy sa dopĺňajú-zeby sa obkružovali-ako argument kruhom?
myslim ted som?
alebo večný návrat? Julia Kristeva hovorí, že večný návrat znamená rozdiel medzi temnotou a svetlom-že večný návrat znamená onu matériu, ktorá je ženského rodu-staviať oproti ´svetlu´, ktoré je maskulinného druhu-´naša civilizácia´ údajne vytesňuje ´temnotu´ lebo si viac cení svetla a na úkor ženy-hmotného   je  ´muž´ -tiež sa vysmieva ´matke zemi´ ako smiešnemu zoženšťovaniu -kruh sa neopisuje preto, že z kruhu sa dá vrátiť iba do kruhu-môžem sa postaviť ´mimo kruhu´?

mimo bludého kruhu svetla?-osud, ktorý ma dobieha? slovo osud je ako slovo skutočnosť ako slovo zlo-nutné zlo, alebo osudné zlo- ?-je to ako klín klínom vibíjať-ale celkom neviem ako s tým iným to myslíš-pomerované na čom? iný od čoho? ak je všetko iné tak ako vieš, že je to iné? ako identické?

-identifikovať znamená ´pomenovať´-identifikuj problém -pomenuj problém-
https://www.youtube.com/watch?v=HNb-hl2VY_I
krs