Prečo sa stať vegánom?

19. apríla 2016, kristchortura, článok pôvodne inde publikovaný etika životné prostredie filozofia zdravie zlo zvieratá

kruta produkcia masa veganstvoTo, že jedenie mäsa spôsobuje utrpenie a bolesť miliónov zvierat (7 biliónov ľudí zabije a zje ročne vyše 50 biliónov zvierat na stravu), je zjavné – musíš niečo zabiť, aby si mal mäso. V dnešnej dobe to je ešte horšie, pretože masová produkcia so zvieratami jedná ako s produktami, nie bytosťami, ktoré cítia bolesť a strach. Takže nejesť mäso = nepodporovať zabíjanie nevinných zvierat.

Nejedenie iných zvieracích produktov, ako mliečne produkty, vajcia, majonéza – málo ľudí vie, že produkcia mlieka a vajec spôsobuje také isté utrpenie pre zvieratá, ako mäsová výroba. Vedel si, že pri výrobe vajec, kde sú “užitočné” len sliepky, sa kurčiatká kohúty po vyliahnutí hodia na pás a zaživa pomelú v obrovskom mlyne na mäso? To tvorí zhruba 50% vyliahnutých kurčiat. Tieto sa do štatistík ani nedostanú, bilióny životov ročne. Kto nám dal právo rozhodovať, ktorý tvor bude žiť a ktorý nie?

Pri výrobe mlieka sa krava násilne oplodňuje párkrát ročne. Po tom, čo porodí teliatko, ho zoberú (a väčšinou pošlú na výrobu mäsa, ani nevyrastie, spravia sa z neho stejky ešte kým je mladé a “mäkké”). Kravy majú na dojenie mašiny, sú zamknuté v klietke a málokedy vidia denné svetlo, alebo majú nejaký pohyb.

Ale znižovanie utrpenia zvierat nie je jediným výsledkom vegánstva. Takisto je to zdravšie pre tvoje telo, myseľ i dušu. Budeš sa cítiť zdravšie, štastnejšie, aktívnejšie.

Pozri si toto video o zákulisí masovej produkcie mlieka a mäsa.

Ďalej tu je produkcia kože, kožuchov, testovanie na zvieratách v kozmetike, na výrobu liekov atď.

Vegán žije životom, ktorý nepodporuje tieto choré výplody konzumeristickej spoločnosti. Nič nám nedáva právo narábať s inými tvormi, akoby tu boli pre nás. Je to ich zem, tak ako naša, my nie sme o nič lepší a dôležitejší.

veganstvo potravinovy rebricek